Zjistěte, jaké spotřebiče jsou největšími žrouty elektřiny
Zjistěte, jaké spotřebiče jsou největšími žrouty elektřiny
Nejvíce energie spotřebovává bílá technika
Ledničky a mrazničky jsou v chodu nepřetržitě celý rok, a tomu odpovídá i jejich energetický apetit, který průměrně tvoří až 20 % z celkové spotřeby elektřiny. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončila pračka, myčka a sušička. Jestliže je navíc spouštíte poloprázdné nebo využíváte zbytečně dlouhé programy s vysokou teplotou vody, jejich energetickou náročnost ještě zvyšujete. Podobně jsou na tom elektrické sporáky, zvláště pak modely s litinovými plotýnkami. O něco úspornější variantu představují sklokeramické a indukční desky. Z dalších pomocníků vám nejvíce z rozpočtu nejspíše ukrajuje elektrická trouba, kávovar, varná konvice a mikrovlnka.
U elektroniky si dejte pozor na pohotovostní režimy
Moderní televize potřebuje oproti chladničce v průměru čtyřikrát až pětkrát méně energie. Ještě lépe je na tom rádio, počítač, notebook a další podobná elektronika. Ačkoliv se na celkové spotřebě elektřiny tato zařízení nepodílí tak velkou měrou, mohou se i přesto stát obávanými a hlavně zbytečnými žrouty. Důvodem je jejich tzv. stand-by (pohotovostní) režim, při kterém si i zdánlivě vypnutý přístroj bere určité množství proudu. Zabráníte tomu tak, že budete například televizi vypínat příslušným tlačítkem, nikoliv dálkovým ovládáním, nebo spotřebič zcela odpojíte ze zásuvky.
Pokud vás zajímá, kolik energie vyžadují pohotovostní režimy přístrojů u vás doma, můžete si pořídit jednoduchý měřič, kterým tyto hodnoty zjistíte. Aktivní přístup k této zbytečné spotřebě zajistí její snížení až na polovinu.
Čím starší, tím dražší
Velký problém z hlediska energetické náročnosti představují staré spotřebiče. Jejich provoz je oproti dnešním a úsporným až o několik tisíc dražší. Například moderní lednička třídy A+++ spotřebuje za rok energii za cca 700 Kč (při průměrné ceně 4 Kč/kWh), podobný model z roku 1990 pak cca 3 500 Kč.
Obdobně jsou na tom i pračky, které v moderní podobě potřebují méně elektřiny i vody. Investice do nového vybavení se tak určitě vyplatí mnohem více než placení účtů za přístroje, které neplní nároky dnešní doby.